Inzamelen voedsel voor wie?
Soms horen wij bij het inzamelpunt voor de voedselbank zeggen dat mensen met bijstand geen voedselpakketten nodig hebben. Dat vragen wij na bij de voedselbank. Daar krijgen wij te horen (dit leest u ook op hun website) dat iedereen waarbij het totale inkomen minus de vaste lasten onder een bepaalde grens ligt een voedselpakket kan krijgen.
Onder de vaste lasten vallen wel de huur, de energie en water en de noodzakelijke verzekeringen zoals zorgverzekeringen en brandverzekeringen. Wat er niet onder noodzakelijke lasten valt zijn bijvoorbeeld kosten voor een auto of brommer inclusief de verzekeringen hiervoor, uitgaan et cetera. Voor telefoonkosten en andere uitgaven die als noodzakelijk worden gezien wordt een vast bedrag van het inkomen afgetrokken. Daardoor krijg je goed zicht op de groep die echt behoeftig is. En voor deze mensen zamelen wij dan ook het voedsel in; elke zaterdagochtend tussen 11.00 en 13.00 uur via het inzamelpunt in De Beuk.
Voor wie doen wij dat dan? Vaak niet de mensen die bijstand hebben en ook nog kinderen: die gezinnen komen er wel met hun kindertoeslagen. Maar: zodra een kind 18 jaar wordt dan vervalt de kindertoeslag voor dat kind. Dat betekent dat men ineens een flink bedrag minder krijgt per maand, terwijl de jongvolwassene van 18 jaar vaak nog wel ten laste komt van het huishouden en nauwelijks of amper een eigen inkomen heeft. Ook moet dan duur schoolgeld worden betaald. En dan komen de problemen; er is minder inkomen en er zijn meer uitgaven. Daarnaast zijn er mensen die schulden hebben en die moeten aflossen, of die in de schuldsaneringsregeling zitten. Ook vluchtelingen die hier komen wonen weten vaak niet hoe ze hun geld zuinig moeten uitgeven en hoe ze een goede weg moeten vinden in het doolhof van instanties, hoe ze moeten winkelen, wat ‘normaal’ is hier.
Ook mag volgens de voedselbank gezegd worden dat de hulpvraag regelmatig komt van mensen die niet creatief genoeg zijn om hun problemen op te lossen. Maar ook mensen die bijvoorbeeld niet kunnen koken. Of mensen die hun geld uitgeven aan zaken die niet echt nodig zijn, zoals bezorgservices van supermarkten, dure telefoons, aan cafetaria-eten, het inrichten van het huis, kleding en dergelijke. Bij de voedselbank weten ze een heleboel voorbeelden te noemen.
Er zijn allerlei versnipperde organisaties die wat doen voor kinderen, voor kinderverjaardagen, voor menstruatie-armoede, enzovoorts. Maar dan vertelt men ons bij de voedselbank het meest schrijnende: Waar echt behoefte aan is, dat ontbreekt hier in Oosterhout: een schuldhulpmaatje, nee een gewoon maatje. Iemand met ervaring in het leven, in het leven hier in Oosterhout. O ja, Surplus heeft budgetcoaches, maar die helpen pas als het al mis is en dan alleen gedurende een bepaalde tijd, bijvoorbeeld totdat de schulden inzichtelijk zijn gemaakt. Nee, waar behoefte aan is zijn mensen/maatjes die bij iemand of bij een gezin daadwerkelijk gaan kijken wat er mis is. Beter nog: gaan kijken wat er beter kan en vervolgens beetje bij beetje gaan helpen om het tij te keren. Of misschien al veel eerder: een maatje voor vluchtelingen die hier hun weg moeten vinden en vaak een goedbetaalde baan hebben gehad of die in een rijke oliestaat hebben gewoond.
Waar we dus nog even over doorpraten is het ontbreken van Buddies, van een (schuldhulp-) maatje dat de personen met (financiële) problemen of de gezinnen daadwerkelijk begeleidt. Er zijn allerlei organisaties die mensen op weg helpen maar er is niemand die de ander bij de hand pakt en gedurende langere tijd begeleidt tot de problemen voorbij zijn. Oosterhout zal dus moeten gaan investeren in Maatjes.
Maar voorlopig moeten we het dus stellen met het uitdelen van voedselpakketten aan de echte behoeftigen. Dus vroegen wij ook wat er echt behoefte aan is bij onze plaatselijke voedselbank. Opmerkelijk genoeg geen pasta, geen rijst, geen maandverband of tandpasta, geen koek of snoep. Wat ze graag hebben is houdbaar (zoet) broodbeleg, potgroentes, blikken vlees en vis, houdbare melk, olie, bloem of bakmeel, pastasauzen, koffie en thee, badschuim en shampoo en wasmiddelen. Wilt u die dus komen afgeven bij ons inzamelpunt in De Beuk? Dat kan elke zaterdag tussen 11.00 en 13.00 uur. Wij geven de spullen door aan de voedselbank en de mensen van de voedselbank zorgen dan voor een eerlijke verdeling.
Vrijwilligers voedselbank, inzamelpunt De Beuk
